Vitajte na našej stránke. Dnes je 06. 07. 2020 a meniny má/je sviatok: Patrícia a Patrik

Turbo solárium plus

Soláriám áno,či nie ?

Vertikálne aj horizontálne, najrozmanitejších značiek ponúkajú opálenie pokožky do bronzova. Reč je o soláriách, ktoré sa stali súčasťou života najmä mladých ľudí. Najviac ich navštevujú v zime. Je opaľovanie v soláriách zdravé? Na jednej strane dermatológovia bijú na poplach, že z opaľovania v soláriách môže vzniknúť rakovina kože. Na strane druhej, umelému slnku pripisujú pozitívne účinky.

Obavy ustupujú azda aj preto, že výrobcovia solárií venujú vede a výskumu mimoriadnu pozornosť. Výsledky aplikujú do praxe a na trh prichádzajú s čoraz dômyselnejšími výrobkami. Snažia sa osloviť nielen príťažlivým dizajnom, ale tiež inováciami, ktoré majú byť prospešné nielen kráse, ale i zdraviu. Do solárií inštalujú premyslené chladiace systémy, minimalizujú tepelné žiarenie, ktorému sa pripisujú negatívne účinky.
Profesor Friedrich Schropl - dermatológ a primár z neuroder-matologického centra v Nemecku hovorí, že UVB – žiarenie je zodpovedné výlučne za biopozitívne účinky. „Štúdie ukázali, že UVB – svetlo zlepšuje vlastnosti tečenia krvi, znižuje zvýšený krvný tlak, celkovo posilňuje imunitný systém – aj keď tento je lokálne na koži na určitý čas porušený – a znižuje riziko infarktu.“ Dodáva, že UVB dokonca aktivuje telo, rozmnožuje tvorbu krviniek, ktoré sú zodpovedné za transport kyslíka.
Friedrich Schropl pripúšťa, že vysoké dávky slnečného žiarenia podporujú tumory –spinaliómy a bazaliómy, no tie sa dajú liečiť a sú len zriedka smrteľné. Skutočne nebezpečná čierna rakovina kože – melanóm – sa podľa neho nevyskytuje tam, kde sa slnko dostane, teda na hlave, krku, na šiji a na chrbte ruky. Melanómy sa počítajú k tým druhom rakoviny, ktoré sa zabrzdia vitamínom D3. Dôkazom sú aj pokusy na bunkových kultúrach a transplantátoch tumorov na zvieratách. Ďalším jeho argumentom voči tým, ktorí melanómy pripisujú UV – žiareniu je fakt, že pacienti so psoriázou, ktorí boli viac ako 20 rokov ošetrovaní 10 až 15 násobne zvýšenými dávkami UVB oproti slnku, nevykazujú žiadne zvýšené riziko melanómu. UV – svetlo má pôsobiť i preventívne, a to pred rakovinou čreva, prostaty, pŕs, ľadvín, vaječníkov, sietnice, pľúc a kostí. Dôvodí, že pokiaľ ide o negatívny názor na solária – existuje štatistika. Zhruba 2000 ľudí v USA zomrie ročne na rakovinu následkom slnečného svetla. Počet tých, ktorí zomierajú na druhy rakoviny, z ktorých minimálne časť tých, u ktorých sa mohlo dostatočným množstvom UVB – svetla zabrániť rakovine, je skoro 137 000.
Lekári v Česku sú zdržanlivejší. „Postupné opaľovanie pomocou solárnych lúčov je nutné vykonávať pod dohľadom odborníkov, ktorí podľa citlivosti kože určia čas pre ožarovanie,“ hovorí prednostka kožnej kliniky Fakultnej nemocnice u sv. Anny v Česku Věra Semrádová. „V bežných solárnych štúdiách dohľad odborníkov chýba, a tak ľuďom podľa kožných lekárov hrozí, že sa im koža po opaľovaní vysuší, alebo i spáli. Ľuďom s citlivou pokožkou, ktorí sa chcú opáliť pomocou umelého slnka, preto odporúčam, aby vyhľadali pomoc v dermatologických centrách.“ Mnohí lekári však tuto formu opaľovania neodporúčajú i napriek tomu, že vedecké štúdie doposiaľ nepreukázali jej priamy vplyv na vznik rakoviny kože. „Na hodnotenie je príliš skoro. Populácia, ktorá začala masívne navštevovať solária, je pomerne mladá,“ upozorňuje Semrádová. Negatívne dopady sa podľa nej môžu prejaviť až za niekoľko rokov.

A čo hovoria na solária Slováci?

„Umelé zdroje UV žiarenia sa môžu používať len za prísnej technickej kontroly, musia byť certifikované, aby boli zaručené také parametre, ktoré znižujú nebezpečenstvo poškodenia organizmu na minimum. Najdôležitejšou zložkou bezpečnosti pri opaľovaní je diagnostika stavu kože a zostavený opaľovací program“, hovorí MUDr. Miloš Matej. „Z výskumov je známy vplyv opaľovania na zvýšenú produkciu endorfínov, ktoré zabezpečujú pocity pohody v priebehu aplikácie UV žiarenia. Opaľovanie v soláriu pripravuje kožu na pobyty v iných zemepisných pásmach počas dovolenky, najmä pri mori či na horách. Má preventívny význam ako ochrana pred spálením. Podľa výsledkov 30 rokov trvajúcich výskumov profesora Holicka z Bostonskej lekárskej univerzity využívanie UV žiarenia a solárií zohráva významnú úlohu v prevencii chorôb a v liečbe. Okrem známej ochrany pred vznikom rachitídy u detí, zistil aj významný preventívny účinok pred vznikom osteomalácie a osteoporózy (rednutia) kostí u dospelých a starších ľudí. Po aplikácii UV žiarenia sa v pokožke zvyšuje prirodzená produkcia vitamínu D, čím sa zmierňujú príznaky celkovej slabosti, bolesti svalov a znižovania výkonnosti starnúceho organizmu. Priaznivé výsledky sa dosahujú aj pri prevencii a liečbe cukrovky 1. typu, vysokého krvného tlaku a pri niektorých autoimunitných ochoreniach, napríklad roztrúsenej sklerózy či srdcovo-cievnych chorobách. Aplikáciou UV žiarenia sa dosiahlo zabrzdenie rastu rakovinových buniek, správne sa usmernilo vyzrievanie buniek. Správne použité UV žiarenie až o 50 % znížilo hrozbu vzniku rakoviny hrubého čreva, ale aj prsníka, prostaty či vaječníkov. Z uvedeného teda vyplýva, že UV žiarenie má priaznivé kozmetické, estetické, preventívne, ale aj liečebné účinky. Je bez rizika, ak sa dodržia odporučené dávky (čas) opaľovania a ostatné pravidlá počas celého procesu opaľovania.“

Zavri článok

HOLANDSKÉ VERTIKÁLNE TURBO SOLÁRIUM SOLAR CABIN XL
60 x 160W trubice značky Philips

1 minúta / 0,20 € (6,- Sk)
S členskou kartou EURO centrum

1 minúta / 0,40 € (12,- Sk)
Bez členskej karty EURO centrum


TALIANSKE VERTIKÁLNE TURBO SOLÁRIUM BLACK CARE
54 x 160W trubice značky Philips

1 minúta / 0,20 € (6,- Sk)
S členskou kartou EURO centrum

1 minúta / 0,40 € (12,- Sk)
Bez členskej karty EURO centrum

ZAVOLAJTE NÁM

Informácie a rezervácie:

0904 703 905

eurocentrum@zoznam.sk

AUTO POŽIČOVŇA
Konverzný kurz
1€ = 30,1260 Sk

EURO centrum
Mariánska 15 A
971 01 Prievidza
Kontakt : 0904 703 905

www.eurocentrum.icm.sk
eurocentrum@zoznam.sk

Created by © 2006 www.WebCreative.info